ChatGPT’nin Sağlık Dünyasındaki Devrimci Rolü

ChatGPT’nin Sağlık Dünyasındaki Devrimci Rolü -2

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte sağlık dünyası da bu değişimden nasibini aldı ve hayatımıza yeni kavramlar girmeye başladı. 2022’nin sonlarına doğru ise, openAI adlı bir teknoloji şirketi tarafından dünyadaki tüm dengeleri etkileyebilecek ‘’ ChatGPT’’ adlı bir uygulama tanıtıldı ve ilerleyen zamanlarda hep duyacağımız yepyeni bir kavram hayatımıza girdi1.

ChatGPT nedir?

ChatGPT, yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir dil modelidir. Bu modelde, uygulamaya doğal dil işleme (NLP) ve makine öğrenimi algoritmaları kullanılarak internette bulunan milyarlarca kelime yapısı ve cümleler öğretildi ve bu sayede ChatGPT bir insanla konuşuyormuşçasına doğal ve anlamlı cevaplar üretebilir hale geldi. Bunu sadece sorulara cevap vermek olarak algılamamalı çünkü ChatGPT bundan çok daha fazlasını yapabilecek imkana sahip. Mesela, kullanıcılarına daha önce duymadıkları bir şiiri yazabilir, onları güldürebilecek bir fıkra anlatabilir, onlarla oyun oynayabilir ve üstünde çalıştıkları kodlamalarla ilgili hataları tespit edip onlara destek olabilir2.

ChatGPT sağlık dünyasını etkileyecek büyük bir potansiyel olabilir!

ChatGPT’nin kendine has olayları yorumlama, cümle kurma tarzı ise birçok ekosistemin faydalanabileceği büyük bir potansiyel olarak görülüyor, özellikle de sağlık dünyasında. Hatta daha şimdiden ChatGPT’nin Amerika’da doktorluk lisansının alınabilmesi için girilen USMLE sınavında herhangi bir deneme yapmadan başarıyla geçtiğini yapılan araştırmalarda görüyoruz3. Bu da şu anda sağlık sektöründe kullanılan yapay zeka uygulamalarının ChatGPT ile ne kadar geliştirilebileceğinin ve yaygınlaşacağının bir kanıtıdır.

Peki geleceğin sağlık dünyasında teknoloji tüm ihtiyaçları karşılayabilecek mi?

Her ne kadar yapay zekanın getirdiği imkanlardan sağlık dünyasının birçok alanında etkin bir şekilde faydalanıyor olsak da bu soruya net bir cevap verebilmek için henüz çok erken. ChatGPT’nin piyasaya çıkmasıyla birlikte onun üstünde yapılan denemeler de bunu doğrular nitelikte. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda ChatGPT’nin hasta verilerinin ve tıbbi kayıtlarının analizinde, hastalığın tanısında ve tedavisinde, hasta bakımında ve danışmanlık hizmetlerinde kullanılabileceği görüldü.

Örneğin Liverpool Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada ChatGPT’nin antibiyotik reçeteleme için kullanılıp kullanılamayacağı araştırıldı4. Bu deneyde ChatGPT’ye 8 tane enfeksiyon vakası soruldu ve sorulan vakaların hasta uygunluğu, tutarlılığı ve hasta güvenliği açısından değerlendirmesi istendi. Deney sonucunda ChatGPT’nin, ona anlatılan klinik vakaları doğru değerlendirip doktora yönlendirebildiği; ayrıca, yalnızca bakteriyel enfeksiyon kanıtı olduğunda antibiyotik reçete etme ihtiyacını anlayabileceği ortaya çıktı fakat kendisine daha karışık vakalar verildiğinde daha güvensiz tavsiyeler verdiği ve tedavi aşamasında hekimin işine yaramayacak bilgileri ayırt edemediği gözlemlendi.

Tüm bu yapılan araştırmalar göz önüne alındığında ChatGPT’nin sağlık dünyasındaki çalışanların işini kolaylaştırarak hastalara daha kaliteli bir tedavi süreci sağlayabileceğini gösterse de şu anda kullanılan sisteminin kolayca suistimal edilebilir olması ve ChatGPT’nin kendisiyle paylaşılan verileri depolayarak çalışması sayesinde kişilerin özel hayatını ihlal etmesi; yakın bir süreçte tamamen ChatGPT odaklı bir tedavi yaklaşımından bahsetmemizi mümkün kılmıyor fakat gelecek için aynı şeyi söylemek şu an için doğru olmayabilir. Sonuçta 20 yıl önce ChatGPT’nin şu anki yaptıkları bile imkansız geliyordu, değil mi?

  1. The Lancet Digital Health, Cilt 5, Sayı 3, E107-E108, Mart 2023
  2. Neuroscience Perspective, Cilt 515, Sayfa 71-73, April 2023,
  3. Journal of Medical Systems , Cilt47, Sayı 32, S42-47, 2023
  4. https://www.healtheuropa.com/is-chatgpt-the-future-of-antibiotic-prescribing/121427/

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak ve hizmetlerimizi daha etkin sunmak için, üçüncü kişilere ait olanlar da dahil, çerezler ve benzer teknolojiler kullanmaktayız. Detaylı bilgi için Gizlilik Politikası’nı ve Çerez Politikası’nı. inceleyebilirsiniz.