Dünya Hepatit Günü | 28 Temmuz 2022

hepatitgunu

Dünya Hepatit Günü

Bugün 350 milyondan fazla insan viral hepatitle yaşıyor. Her 30 saniyede bir kişi hepatite bağlı bir hastalıktan hayatını kaybetmektedir. Ama böyle olmak zorunda olmadığını biliyoruz.

2016'daki ilk tarihi taahhütten bu yana, 5 yaşın altındaki çocuklarda hepatit B prevalansını %1'in altına düşürmeye yönelik “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 2020” hedefi, küresel olarak ve çoğu DSÖ bölgesinde karşılanmıştır. Ayrıca hepatit C tedavisi görenlerin sayısı 10 kat artarak 10 milyonu aştı. Buna rağmen halen insanların sadece %10'u ve %21'i kronik hepatit B veya hepatit C ile yaşadıklarını biliyor, daha da azı tedavi görüyor ve hepatite bağlı karaciğer kanseri özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde katlanarak artıyor. Rakamlar oldukça çarpıcı;

 • Hepatit B ve C enfeksiyonları her yıl yaklaşık 1.100.000 ölüme neden oluyor.
 • Dünya’da yaklaşık 9,4 milyon insan HCV enfeksiyonu tedavisi alıyor.
 • Kronik Hepatit B enfeksiyonu olan insanların sadece %10’u tanı alabiliyor.
 • Bunların da sadece %22’si tedavi alabiliyor.
 • Dünya’da doğan bebeklerin sadece %42’si doğumda HBV aşısına erişebiliyor.

Dünya Hepatit Günü 2022'de DSÖ, ne tür hepatitleri olursa olsun, insanların tedavi ve bakıma daha iyi erişebilmeleri için hepatit bakımını birincil sağlık tesislerine ve topluluklara daha yakın hale getirme ihtiyacının altını çiziyor.

Küresel çabalar, hepatit enfeksiyonları B, C ve D enfeksiyonlarının ortadan kaldırılmasına öncelik vermektedir. Ancak şu anda Dünya şu anda çocukları etkileyen yeni bir açıklanamayan akut hepatit enfeksiyonu salgınıyla karşı karşıya. DSÖ, etkilenen ülkelerdeki bilim adamları ve politika yapıcılarla birlikte, bilinen 5 hepatit virüsü tipine (A, B, C, D ve E) ait görünmeyen bu enfeksiyonun nedenini anlamak için çalışmaktadır. u yeni salgın, her yıl çocuklar, ergenler ve yetişkinler arasında meydana gelen binlerce akut viral hepatit enfeksiyonuna odaklanıyor. Akut hepatit enfeksiyonlarının çoğu hafif hastalığa neden olur ve hatta fark edilmez. Ancak bazı durumlarda komplikasyonlara yol açabilir ve ölümcül olabilir. Yalnızca 2019'da, akut hepatit A ila E enfeksiyonlarının komplikasyonları nedeniyle dünya çapında tahmini 78.000 ölüm meydana geldi.

“Bekleyemem!”

2022 Dünya Hepatit Günü'nü başlatmak için yeni kampanya teması “Bekleyemem”. Viral hepatite karşı mücadeleyi hızlandırma ihtiyacını ve buna ihtiyacı olan gerçek insanlar için test ve tedavinin önemini vurgulayacak. Kampanya, viral hepatitten etkilenen insanların seslerini, derhal harekete geçme ve damgalama ve ayrımcılığın sona erdirilmesi çağrısında bulunacaktır.2

“Her 30 saniyede bir hepatitle ilgili bir hastalıktan ölen bir kişi ile; viral hepatit konusunda harekete geçmek için sabırsızlanıyoruz.” Ana hedefi ile yola çıkarak bu noktalara değiniliyor;

 • Hepatit ile yaşayan insanlar hayat kurtaran tedavileri bekleyemezler.
 • Anne adayları hepatit taraması ve tedavisi için sabırsızlanıyor.
 • Yeni doğan bebekler doğum dozu aşısını bekleyemezler.
 • Hepatitten etkilenen insanlar damgalama ve ayrımcılığı sona erdirmek için sabırsızlanıyor.
 • Topluluk kuruluşları daha fazla yatırım için sabırsızlanıyor.
 • Karar vericiler, hepatitin ortadan kaldırılmasını siyasi irade ve finansman yoluyla bir gerçeklik haline getirmek için bekleyemez ve şimdi harekete geçmelidir.

DSÖ, 2030 yılına kadar hepatitin ortadan kaldırılmasını hedefliyor. Bu hedefe ulaşmak için DSÖ, ülkeleri belirli hedeflere ulaşmaya çağırıyor:

 • Yeni hepatit B ve C enfeksiyonlarını %90 oranında azaltın;
 • Karaciğer sirozu ve kanserden kaynaklanan hepatit kaynaklı ölümleri %65 oranında azaltın;
 • Hepatit B ve C virüsü olan kişilerin en az %90'ının teşhis edildiğinden emin olun; ve
 • Uygun olanların en az %80'i uygun tedaviyi alır.

İster bir dakikanız ister bir saatiniz olsun, dünyanın Hepatitin Bekleyemeyeceğini bilmesini sağlamak için Dünya Hepatit Günü'ne katılmanın birçok yolu var!

Hepatit Bekleyemez!

 

Referanslar: 

 1. https://www.who.int/campaigns/world-hepatitis-day/2022
 2. https://www.worldhepatitisday.org/ 
 3. https://www.worldhepatitisalliance.org/

Nobel İlaç’ın Sağlık Profesyonellerine Yönelik Dijital Platformu